Přehled čaker - energetických center

Každé energetické centrum se projevuje vlastním základním vlněním na základě odpovídající barvy spektra. Na tato jednotlivá centra (čakry) působí kameny podobných barevných tónů, jakými jsou jednotlivé čakry definované a na základě podobných vibrací, které dokáží jednotlivá centra harmonizovat. Vibrace jednotlivých kamenů se tedy liší - mají rozdílné schopnosti, intenzitu a rozdílné účinky na naše těla. Působí na úrovni energetické, což ladí stav nejen našich orgánů, ale též mysli a emocí, neb “vše souvisí se vším”.

1. Kořenová čakra (také čakra základu, Múládhára)

Kameny: červené a zemité barvy jako rubín, jaspis, hematit, granát, heliotrop, slovenský červený opál.

Nachází se mezi konečníkem a pohlavními orgány, symbolizuje jí červená barva a lotos se čtyřmi okvětními lístky. Je sídlem energie kundalini, jde o nejzákladnější, pozemskou čakru. Spojuje nás s Matkou Zemí. Ovlivňuje stav a funkci konečníku, vnějších pohlavních orgánů, tlusté střevo, dolní končetiny, krev a stavbu buněk. Přiřazenou žlázou jsou nadledvinky, ovlivňuje též čich. Odpovídá živlu Země.

 

 

2. Sakrální čakra (také čakra sexuální, čakra vitality, centrum kříže, Svádhištána)

Kameny: oranžové barvy jako karneol, ohnivý opál, oranžový kalcit, sardonyx.

Nachází se v oblasti podbřišku, symbolizuje jí oranžová barva a lotos se šesti okvětními lístky. Je centrem sexuální energie, kreativity, vytrvalosti a vitality. Ovlivňuje oblast pánve - vnitřní pohlavní ústrojí, močový měchýř, ledviny, trávicí šťávy a krevní mízu. Přiřazenou žlázou jsou vaječníky, varlata, prostata, ovlivňuje chuť. Odpovídá živlu vody.

 

 

3. Pupeční čakra spolu s malou čakrou solaru plexu (Manipúra)

Kameny: žlutých a zlatistých barev jako zlatý topaz, citrín, jantar, zlato, rutil, pyrit, brazilit (brazilianit), tygří oko.

Nachází se ve středu těla, okolí pupku, symbolizuje jí zlatá až zlatožlutá barva a lotos s deseti okvětními lístky. Je sídlem poznání našich duševních vlastností a naší vlády nad nimi. Ovlivňuje břišní dutinu, zažívací ústrojí, játra, žaludek, slezinu, žlučník, vegetativní nervový systém, spodní část zad. Přiřazenou žlázou je slinivka břišní, ovlivňuje zrak. Odpovídá živlu ohně.

 

 

4. Srdeční čakra (čakra srdce, čakra lásky, srdeční centrum, Anáhata)

Kameny: zelených barev jako malachit, olivín, smaragd, jadeit, serpentin, chryzopras, růžových barev jako růženín, morganit, kunzit, rodochrozit, rodonit.

Nachází se uprostřed prsou, v úrovni srdce, symbolizuje jí růžová barva (jin) a zelená barva (jang), lotos s dvanácti okvětními lístky. Jde o sídlo citu, emocí, ovládnutí mysli. Ovlivňuje srdce, hrudní koš a dutinu, horní část zad, spodní část plic, krev a systém krevního oběhu, stav kůže. Přiřazenou žlázou je brzlík (thymus), ovlivňuje hmat. Odpovídá živlu vzduchu.

 

5. Krční čakra (také čakra hrdla, komunikační centrum, Višuddhi)

Kameny: světle modré jako modrý kalcit, modrý fluorit, chryzokol, tyrkys, angelit, celestin, modrý měsíček, světlejší lapis lazuli.

Nachází se v oblasti krční jamky, symbolizuje jí světle modrá a tyrkysová barva, lotos se šestnácti okvětními lístky. Je sídlem artikulace, uměleckého nadání - vyjádření kreativity - sebevyjádření jakéhokoli druhu. Ovlivňuje krk, šíji, týl, spodní čelist, ústrojí řeči a sluchu, hrtan, jícen, průdušky, horní část plic a horní končetiny. Přiřazenou žlázou je štítná žláza, ovlivňuje sluch. Odpovídá živlu
prostoru (éteru).

 

6. Čakra třetího oka (Třetí oko, oko moudrosti, čakra příkazu, čakra čela, Ádžna)

Kameny: indigově modré jako sodalit, lapis lazuli, azurit, safír, sokolí oko. 

Nachází se v oblasti mezi obočím a kořenem nosu, symbolizuje jí tmavomodrá barva a indigo, lotos s devadestátišesti okvětními lístky (2 x 48). Je sídlem ovládnutí mysli, osvícené mysli, intuice. Ovlivňuje tvář, oči, nos, uši, dutiny, malý mozek, centrální nervový systém. Přiřazenou žlázou je hypofýza (podvěsek mozkový), ovlivňuje všechny smysly včetně nadsmyslového vnímání. Odpovídá živlu vědomí.

 

 

7. Korunní čakra - (čakra temene, Sahasrára)

Kameny: fialové jako ametyst, sugilit, lepidolit, čaroit, fialový fluorit, průzračné jako křišťál, diamant, lze použít i sádrovec - např. selenit.

Nachází se v oblasti středu temene a oblasti nad hlavou , symbolizuje jí fialová a průzračná barva, lotos s tisíci okvětními lístky. Je sídlem nejčistšího kosmického vědomí. Ovlivňuje velký mozek, lebku. Přiřazenou žlázou je šišinka mozková (epifýza). Odpovídá živlu Světla Nejvyššího vědomí.


Vedlejší centra nohou a rukou:


1. Centrum nohou


Kameny
: obsidián (černý a sněžný - vločkový), křišťál s turmalínem, černý turmalín (skoryl), onyx, gagát, magnetit.

Nachází se ve středu chodidel, symbolizuje jej bílá a černá barva. Chodidla nám umožňují propojení s Matkou Zemí. K tomuto centru patří kameny kontrastů, které z našeho těla buď odvádí negativní energii do středu Země, kde se rozplyne a přemění na láskyplnou, nebo nám přivádějí tuto pozitivní, láskyplnou energii do našeho těla. Toto centrum nás ovlivňuje na fyzické úrovni.


2. Centrum rukou

Kameny: křišťál, diamant, záhněda, morion, achát, magnezit, selenit.

Nachází se ve středu dlaní, symbolizuje jej průzračná, bílá, šedá a černá barva. Centry dlaní vede propojení s kosmem a energetická výměna duševní a do jisté míry i duchovní. Pravá ruka předává - vyzařuje a levá ruka přijímá - absorbuje. Středem dlaní a konečky prstů proudí do našeho těla životadárná, kosmická energie, která nám za přítomnosti Boží lásky umožňuje léčit - uzdravovat. Těmto centrům nejlépe vyhovuje křišťál, který nejen zde, ale i v ostatních centrech čistí, oživuje a dává vnitřně prohlédnout. Toto centrum nás ovlivňuje duševně.


Zdroj informací:
Josef Pavel Kreperát - Skrytá moc drahých kamenů (nakl. Granit, 2019), dále vlastní poznatky, intuitivní vedení.